عکس 1عکس 2عکس 3
بخش های آزمایشگاه


  شاخه آناتومیکال پاتولوژی

 

بخش آناتومیکال پاتولوژی آزمایشگاه جم یکی از بالاترین سطوح خدمات را در استان و منطقه ارائه می دهد و توانسته است اعتماد پزشکان شاغل در دانشگاه علوم پزشکی و بخش خصوصی را جلب کند. خدماتی از جمله انواع رنگ آمیزی های شیمیایی اختصاصی از قبیل Reticulin، PAS، PAS Fungi، Trichrome، رنگ آمیزی اسید-فست بافت و همچنین ایمونوهیستوشیمی در این بخش ارائه می گردد.

 

شاخه کلینیکال پاتولوژی

 بیشترین حجم نمونه های آزمایشگاه مربوط به این بخش است و ظرفیت پذیرش تا 10 هزار بیمار را در ماه دارد. این بخش خود شامل بخش ها و واحد های زیر می باشد:

بخش ایمونولوژی و سرولوژی

بخش هماتولوژی

بخش بیوشیمی بالینی

بخش هورمون شناسی

بخش میکروبیولوژی

بخش آنالیز ادرار

بخش آندرولوژی و آنالیز اسپرم

بخش تشخیص مولکولی

این بخش قابلیت انجام آزماشات مولکولی بر روی انواع نمونه ها از قبیل نمونه خون، نمونه های سواپ مجاری تنفسی، مایعات بدن، بافت های بیوپسی شده و حتی بلوک های پارافینه بافت را دارا می باشد. در این بخش  طیفی از آزمایشات عفونی از قیبل COVID-19، آنفلوانزا، HPV، TB و نیز آلل های HLA از جمله HLA-B27، HLA-B51 و HLA-B5 مورد ارزیابی قرار می دهد. لازم به ذکر است که این آزمایشگاه موفق شده است گواهی صلاحیت را از عالی ترین نهادهای ملی برای تشخیص COVID-19 و آنفلوانزا اخذ نماید که به ترتیب آزمایشگاه مرجع کشوری COVID-19 مستقر در انستیتو پاستور ایران و آزمایشگاه مرجع مرکز ملی آنفلوانزا مستقر در دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند.

واحد میکروسکوپ فلورسانس

این واحد از آزمایشگاه پاتوبیولوژی جم مجهز به مواد و تجهیزات مرتبط با این حوزه از قبیل میکروسکوپ فلورسانس و پنل کامل آنتی بادی های کونژوگه  شامل anti-IgG، anti-IgA، anti-IgM، anti-C3، anti-C1q، anti-C4،anti-fibrinogen ، anti-kappa، anti-lambda  و همچنین کوکتل آنتی بادی توتال (که خود همزمان حاوی anti-IgG، anti-IgA، anti-IgM است) بوده و تست های ایمونوفلورسانس مستقیم (DIF) جهت تشخیص بیماری های تاولی پوستی/دهانی و کلیوی را انجام می دهد. همچنین تست های IIF جهت تشخیص بیماری های روماتولوژیکی نیز در این واحد انجام می گردد.

بخش نمونه گیری

این بخش با بکارگیری پرسنلی با سطح مهارت بسیار بالا در نمونه گیری و فراهم آوردن محیطی مدرن و آرامش بخش تلاش می کند تا تجربه رضایت بخشی را برای مراجعین محترم آزمایشگاه فراهم آورد. همچنین این آزمایشگاه اقدام به تهیه دستگاه رگیاب جهت ایجاد رضایت هرچه بیشتر در مراجعه کنندگان کرده است. مدل موجود در این آزمایشگاه از پیشرفته ترین تکنولوژی حال حاضر جهان بهره برده و بعد از تاباندن امواج فروسرخ به موضع، سیگنال ها را مجددا دریافت کرده و بعد از پردازش، تصویر بازسازی شده رگ های بیمار را به کمک پروژکتور موجود در دستگاه بر روی پوست محل نمونه گیری نشان می دهد.

بخش پذیرش

آزمایشگاه الکترونیک

پشتیبانی